آنچه در این مقاله میخوانید:


ایزوگام به دلیل استحکام کششی بالا ،پایداری حرارتی و انعطاف پذیری بسیار زیاد به صورت تک لایه ای یا ترکیبی از لایه ها کاربردهای در کلیه امور عایق کاری ساختمان،ماننداستخر و سرویس های بهداشتی دارد.ایزوگام پوششی برای عایق کردن پشت بام در مقابل رطوبت و آب حاصل از باران و برَف می باشد.  مواد تشکیل دهنده ایزوگام عمدتا از قیر و الیاف مصنوعی می باشد  از ویژگی ها ی  ایزوگام به محافظت درمقابل رطوبت، سهولت در اجرا نسبت به عایق کاری های قدیمی، تردد آسان و جذب حرارت بالا می توان اشاره کرد.

مجموعه پشم شیشه ایران در زمینه های عایق حرارتی و عایق رطوبتی و عایق صوتی و همچنین انواع پشم شیشه نیز به صورت تخصصی فعالیت میکند؛ برای خواندن مطالب و همچنین ثبت سفارش روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

pashmeshishehiran.ir

معرفی انواع ایزوگام تولیدی

در این مطلب میخواهیم ضمن آشنایی با انواع ایزوگام، انواع ایزوگام را از نظر تعداد لایه، روکش، جنس روکش در مورد مواد تشکیل دهنده و ایزوگام های طرح دار نیز بشناسیم؛ لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

یکی از مشکلاتی که میتواند باعث ناایمن شدن سازه ها شود نفوذ رطوبت و نم کشیدن دیوارها و سقف است؛ به جرات میتوان گفت نم و رطوبت دشمن اصلی ساختمان است و اگر به فکر چاره ای برای جلوگیری از این موضوع نشود خسارات شدیدی به سازه وارد میشود.

خسارت های ناشی از نفوذ رطوبت به سازه تنها خسارت مالی نیست، بلکه نفوذ نم و رطوبت به سازه باعث آسیب پذیر شدن و ناامن شدن آن میشود زیرا ساختارهای داخلی دچار پوسیدگی، ترک خوردگی، خوردگی و زنگ زدگی میشوند.

علاوه بر مواردی که عنوان شد نفوذ آب میتواند باعث بروز مشکلات بهداشتی برای ساکنان نیز بشود، نفوذ آب شرایط ایجاد کپک و انتشار باکتری های مضر برای سلامتی را فراهم می کند و با ایجاد بوی نامطبوع و استنشاق آن ها مشکلات جدی برای ساکنین آن ساختمان به وجود خواهد آمد.

در گذشته که علم تا این اندازه پیشرفت نکرده بود بازهم سعی میشد به هر نحوی جلوی نفوذ آب و ایجاد رطوبت گرفته شود؛ در زمان های گذشته برای عایق کاری ساختمان ها از قیرگونی به عنوان پوشش محافظ استفاده میشد اما با پیشرفت صنعت ساختمان سازی امروزه از انواع ایزوگام ها برای عایق بندی استفاده میشود.

برای خواندن مطالب درمورد ایزوگام میتوانید:


اجزای تشکیل دهنده ایزوگام:

قیر صنعتی:

این نوع قیرها اصلاح شده هستند و ساختار آن ها به نحوی است که چسبندگی آن ها بالا رفته و به تمام سطوح ساختمان می چسبند.

الیاف مصنوعی:

پشم شیشه نسوز الیاف مصنوعی است که در ساختار این ایزوگام ها به کار برده میشود؛ دلیل استفاده از این الیاف مقاومت بالای آن ها در برابر تغییرات آب و هوا، انقباض و انبساط و … است.

پوشال:

مواد لاستیکی که به صورت رشته رشته در آمده اند.

پودر تالک:

هنگام رول کردن لایه های ایزوگام باید از ماده ای استفاده شود که مانع چسبیدن رول ها به یکدیگر شود پس سنگ تاک را آسیاب کرده و پودر حاصل از آن را بین لایه ها قرار می دهند.

فویل:

فویل های آلومینیومی روی لایه آخر ایزوگام ها قرار میگیرند و با انعکاس نور از ذوب شدن قیر ایزوگام جلوگیری می کنند.

انواع ایزوگام 

 ایزوگام ها براساس ماده اصلی تشکیل دهنده، لایه های به کار رفته در آن ها و روکش شان به  گروههای  تقسیم می شوند که ابتدا آن ها را بر اساس روکش بررسی می نماییم:

ایزوگام

۱-بدون روکش آلومینیم

از یک لایه تیشو که قیر اندود شده تشکیل یافته است.در مکانهای که احتمال تابش نور خورشید کم است کاربرد فراوانی دارد.و بیشتر برای عایق کاری سرویس های بهداشتی و پی به کار می رود.قیمت این نوع از ایزوگام نسبت به  با روکش آلومینیوم کمتر می باشد

۲-با روکش آلومینیم

مناسب مکان های که تابش خورشید در آن شدید است می باشد مانند پشت بام . متشکل از یک لایه پلی استر بافته که با قیر اشباع شده است و هم چنین یک لایه فویل آلومینیوم در بالاترین لایه آن است.

۳-  دولایه نوع صادراتی:( باروکش آلومینیم)

از یک لایه تیشو بعلاوه یک لایه پلی استر که قیر اندود شده است تشکیل یافته .و تنها تفاوت آن با  نوع A این است که لایه فویل آلومینیوم آن قوی تر است.

۴- سنگ ریزه ای:( با روکش سنگریزه رنگی یا بی رنگ)

این نوع از ایزوگام از یک لایه پلی استر و قیر تشکیل شده است ولی در خارجی ترین قسمت به جای فویل از سنگریزه استفاده می شود. دارای رنگ بندی متنوعی است. بیشتر در مکانهایی که احتمال تردد بالا است بکار می‎رود  وبیشتر جهت بام‎های شیب دار و دیواره‎ها و سطح‎هایی که در دید قرار دارد به کار می‎رود.

5. انواع ایزوگام با روکش طرح دار

استفاده از این نوع ایزوگام ها اغلب برای نمای کناری ساختمان کاربرد دارد زیرا با یک لایه روکش چاپی پوشانیده شده اند تا علاوه بر جلوه دادن به نمای کناری باعث عایق کاری نیز میشوند.

انواع ایزوگام از نظر تعداد لایه

انواع ایزوگام از نظر تعداد لایه به دو دسته تک لایه و دو لایه تقسیم میشوند.

انواع ایزوگام تک لایه:

این نوع ایزوگام چون تنها از یک لایه پلی استر ساخته شده است بسیار انعطاف پذیر، سبک و نرم است به همین دلیل برای سطوح ناصاف و گنبدی شکل بسیار کاربرد دارد.

انواع ایزوگام دو لایه:

ایزوگام دو لایه متشکل از یک لایه پلی استر و یک لایه الیاف مصنوعی (تیشو) است؛ کنار هم قرار گرفتن این دو لایه باعث بالاتر رفتن مقاومت ایزوگام شده و باعث میشود از انعطاف پذیری آن کم شود به همین دلیل این نوع ایزوگام برای سطوح صاف مناسب تر است.
همچنین ایزوگام های دو لایه در برابر سرما و یخبندان و آفتاب سوزان مقاومت بالایی دارند.

انواع ایزوگام از نظر مواد تشکیل دهنده

انواع ایزوگام از نظر مواد تشکیل دهنده شامل دو دسته پلیمری و دمیده هستند که در ادامه با ویژگی های آن ها آشنا خواهیم شد.

ایزوگام پلیمری

مواد اصلی تشکیل دهنده این نوع ایزوگام قیر خالص 60- 70 درصد است که از تقطیر نفت خام در پالایشگاه ها به دست می آید.

سایر مواد تشکیل دهنده ایزوگام پلیمری علاوه بر قیر خالص 60 تا 70 درصد پودر تالک، لایه آلومینیوم، پوشال گونی پلاستیکی، تیشو، پلی استر است.

برای ساخت ایزوگام پلیمری همه ی موادی که نام بردیم به وسیله دستگاه ساخت پلیمر به خوبی با یکدیگر ترکیب میشوند و پخته میشوند تا مایع پلیمر یا شیره ایزوگام به دست آید و پس از انجام مراحل مختلف به ایزوگام تبدیل میشود.

ایزوگام دمیده

ایزوگام دمیده نوع دیگری از انواع ایزوگام است که اصلی ترین ماده به کار رفته در آن قیر دمیده شده است، این نوع قیر از دمیده شدن هوا به مازوت یا نفت کوره ای به دست می آید.

نکته ی بسیار مهمی که در رابطه با این نوع ایزوگام وجود دارد این است که کیفیت و دوام آن نسبت به ایزوگام پلیمری کمتر است زیرا از قیر دمیده شده در آن استفاده شده است، به همین دلیل است که قیمت این نوع ایزوگام ها کمتر از نوع پلیمری است.

استفاده از قیر دمیده شده در ساختار این نوع ایزوگام باعث میشود حساسیت آن به دما کاهش یابد و مقاومت دمایی بالایی نداشته باشد، نرم تر است و در مقابل نفوذ رطوبت نیز به اندازه ایزوگام پلیمری قوی نیست. اما میتوان برای عایق کاری سطوح وسیع پشت بام از آن ها با حداقل هزینه استفاده کرد.

به همین دلیل است که از این ایزوگام استفاده های دیگری میشود برای مثال برای ساخت ورق های پوشش بام و اندود کاری و ساخت باتری خودرو به کار برده میشوند زیرا کیفیت لازم برای استفاده به عنوان عایق ساختمان را ندارند.

ایزوگام طرح دار چیست؟

ایزوگام طرح دار زیر مجموعه ایزوگام های روکش دار است و میتوان گفت از مرغوب ترین و بهترین نوع هاست.

روکش به کار رفته در ایزوگام های طرح دار از جنس فویل هایی است که عموما آلومینیومی هستند و در برابر نفوذ رطوبت مقامت بالایی دارند و عایق مناسب هستند و ساختمان را از هرگونه نم زدگی در امان نگه میدارند. علاوه بر عایق بودن این نوع ایزوگام ها بسیار زیبا هستند.

فویل هایی که به عنوان روکش روی ایزوگام قرار میگیرد ضخامت چندانی ندارند و تاثیر منفی در زیبایی آن ها ندارد.

در ساخت ایزوگام طرح دار از مواد بسیار مرغوب و باکیفیت استفاده میشود و مزیتی که نسبت به سایر ایزوگام ها دارند این است که در برابر رطوبت عایق بسیار خوبی هستند البته اگر بخواهیم همه ی مزیت های انواع ایزوگام طرح دار را بگوییم باید به این موارد اشاره کنیم:

انواع ایزوگام-pashmeshishehiran.ir

انواع ایزوگام طرح دار در برابر اشعه نور خورشید بسیار مقاوم هستند و استحکام مکانیکی بالایی دارند.

انواع ایزوگام های طرح دار خاصیت کششی بالاتری دارند و نسبت به سایر ایزوگام ها منعطف تر هستند و به راحتی به سطوح میچسبند.

ایزوگام های طرح دار علاوه بر زیبایی شان کیفیت، دوام و طول عمر بالایی دارند به طوری که تا 20 سال گارانتی پس از خرید دارند.

ایزوگام های طرح دار نه تنها برای جلوه بخشیدن به نمای ساختمان به کار می رود بلکه برای کف استخر ها و زمین های ورزشی نیز گزینه مناسبی است.

یکی از مهم ترین مزیت های ایزوگام های طرح دار توان بالای آن ها برای جذب نور خورشید است و این مزیت برای افرادی که در مجاورت این ساختمان ها ساکن هستند بسیار مهم است.

انواع ایزوگام طرح دار

ایزوگام های طرح دار بسیار متنوع هستند اما مهم ترین ها این موارد هستند:

 • چمنی
 • سنگی
 • چوب
 • ورساچه
 • لانه زنبوری
 • طرح آجرنما (در دو سبک سنگی و موزاییکی)
 • طرح های کامپوزیت
 • طرح های رنگی

ایزوگام های طرح دار دارای استاندارد جهانی است.ایزوگام طرح دار در دولایه تولید می گردد با فرمول جدیدی که دارد کیفیت بالاتری نسبت به ایزوگام فویل دار است. و در نهایت به راحتی توانسته برا اعتماد مصرف کننده تاثیر گذار باشد.

ایزوگام برش خورده (ایزوشینگل)

این نوع ایزوگام به منظورعایق کردن سقف های شیروانی با برش های خاص و زیبا به کار می رود

ایزوگام طرح دار پلیمری

از جدیدترین نسل های ایزوگام می توان به ایزوگام طرح دار پلیمری اشاره کرد .که علاوه بر مقاومت و طول عمر بالا به عنوان عایق ضد رطوبت ،جلوه و جذابیت خاصی را به بام و دیوارها می دهد.

ایزوگام طرح دار پلیمری همان ایزوگام فویل دار می باشد .البته فویل آن با استفاده از تکنولوژی روز و فناوری روز دنیا در طرح های چمنی،آجرنما، سرامیک جلوه خاصی به بام ساختمان می دهد.

کاربرد ایزوگام طرح دار

کاربرد ایزوگام طرح دار

ایزوگام طرح دار در صنعت ساختمان سازی و زیباسازی نمای شهری کاربرد دارد.ایزوگام طرح دار با دولایه روکش و ضخامت ۴ میلیمتر محصول جدیدی را به بازار عرضه می شود.

کاربرد ایزوگام طرحدار - trapasystem.com

ایزوگام طرح دار برای دیوارها،کف استخر و زمین ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوگام طرح دار چوبی و سنگی برای دیوارها استفاده می گردد که مقرون به صرفه است.

قیمت ایزوگام طرح دار

قیمت های ایزوگام طرح دار با توجه به نوع رنگ و مدل متفاوت می باشد.ایزوگام آلومینیومی عادی با واحد قیمت به صورت متری به فروش می رسد. ایزوگام طرح دار بر اساس نوع طرح و کاربرد آن دسته بندی می شود. و برای فروش به صورت عمده در اختیاز نمایندگی ها قرار می گیرد. خرید انواع ایزوگام طرح دار به صورت عمده و سفارش مستقیم و بدون واسطه از کارخانه ارزان تر تمام می گردد.

کاربردهای ایزوگام

 • عایق کاری سقف سازه های مسکونی و غیر مسکونی
 • استخرهای پرورش ماهی و کشاورزی
 • عایق کاری استخر شنا، مراکز تفریحی و آبی
 • عایق کردن مخازن آب و مخازن غیر نفتی
 • عایق سروریس های بهداشتی و آشپزخانه ها
 • عایق کاری فونداسیون و پی ساختمان که در معرض رطوبت قرار دارد.
 • عایق پایه های انواع ستون
 • قابل استفاده به عنوان عایق مناسب تاسیسات دریایی و سازه های آن
 • عایق کاری باندهای فرودگاه
 • عایق کاری پل ها و …

کدام مدل از انواع ایزوگام بهتر است؟

کدام مدل از انواع ایزوگام بهتر است، سوالی است که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد.

اما پاسخ این سوال بستگی دارد شما چه معیارهایی را برای انتخاب آن در نظر گرفته باشید.

در کشور ما ایزوگام به عنوان یکی از بهترین عایق های رطوبتی جایگاه خوبی دارد به همین دلیل مجموعه های تولید کننده بسیاری وجود دارد که شما میتوانید از بین آن ها بهترین را انتخاب کنید.

عوامل مختلفی میتواند در انتخاب بهترین نوع ایزوگام دخیل باشد که در ادامه خواهیم گفت.

 • شرایط آب و هوایی محل زندگی شما در انتخاب نوع ایزوگام بسیار مهم است؛ برای مثال اگر در یک منطقه ی سردسیر زندگی می کنید نمی توانید ایزوگام مناسب برای منطقه گرمسیر را انتخاب کنید زیرا کارایی لازم را برایتان نخواهد داشت. پس با توجه به نوع آب و هوای محل زندگی تان میتواند بهترین گزینه را انتخاب کنید.

به عنوان راهنمای انتخاب میتوانیم به شما بگوییم که برای مناطق سردسیر بهترین گزینه ایزوگام پلیمری لاستیکی و برای مناطق گرمسیر باید از ایزوگام پلیمری پلاستیکی استفاده کنید.

 • محل نصب ایزوگام نیز با توجه به انواع ایزوگام های تک و یا دو لایه بسیار مهم است.

حال که با انواع ایزوگام و ویژگی های آن ها آشنا شدیم در پایان لازم میدانیم یکی از بهترین شرکت های تولید کننده انواع ایزوگام را به شما معرفی کنیم.

شرکت پشم شیشه ایران (سهامی عام) اولین و بزرگترین تولید کننده عایق‌های حرارتی و صوتی و اولین تولید کننده عایق رطوبتی پیش ساخته با نام تجاری ایزوگام در ایران است. پس از تاسیس شرکت، نخستین کارخانه آن با هدف تولید پشم شیشه بر اساس فرایند تل و با استفاده از دانش فنی شرکت سنت گوبن فرانسه و اونرزکورنینگ آمریکا در سال ۱۳۴۶ در تهران گشایش یافت و کالای خود را با نام تجاری ایزوران به بازار عرضه کرد.

محصولات شرکت پشم شیشه ایران عبارتند از:

ایزوگام تک لایه‌ای پلی استر دوختی،ایزوفوندو (پرایمر بنزینی)، ایزوگام تک لایه ای ترموباندی ، ایزوگام سنگریزه‌ای ، ایزوپاستا (پرایمر آبی) ، ایزوشینگل ، بیتومن ژئوممبرین (BGM) ،ایزوگام ماسه‌ای ، ایزوگام فویل دار ،ایزوگام ساده.

شعار اصلی مجموعه پشم شیشه ایران این است: مهار انرژی، مهار ماست.

سوالات متداول انواع ایزوگام

ایزوگام با روکش آلومینیومی
ایزوگام با روکش سنگریزه
ایزوگام با روکش طرح دار
ایزوگام بدون روکش
ایزوگام با روکش آلومینیومی صادراتی

انواع ایزوگام تک لایه:
این نوع ایزوگام چون تنها از یک لایه پلی استر ساخته شده است بسیار انعطاف پذیر، سبک و نرم است به همین دلیل برای سطوح ناصاف و گنبدی شکل بسیار کاربرد دارد.
انواع ایزوگام دو لایه:
ایزوگام دو لایه متشکل از یک لایه پلی استر و یک لایه الیاف مصنوعی (تیشو) است؛ کنار هم قرار گرفتن این دو لایه باعث بالاتر رفتن مقاومت ایزوگام شده و باعث میشود از انعطاف پذیری آن کم شود به همین دلیل این نوع ایزوگام برای سطوح صاف مناسب تر است.
همچنین ایزوگام های دو لایه در برابر سرما و یخبندان و آفتاب سوزان مقاومت بالایی دارند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
انواع ایزوگام در شرکت پشم شیشه ایران
Author Rating
51star1star1star1star1star