فهرست مطالب

عایق صوتی چیست ؟


عایق صوتی عبارت است از پوششی یا فرایندی که باعث جلوگیری از ورود و یا خروج صدا از یک محیط به یک محیط دیگر شود . عایق های صوتی داری انواع مختلفی است که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

pashmeshishehiran.ir

سر و صدا یک مشکل جدی بهداشت جهانی است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، 1.3 میلیارد نفر در سراسر جهان از آلودگی صوتی رنج می‌برند. برای ظهور بیماری‌های قلبی عروقی، کافی است که در شب با سر و صدایی در سطح 50 دسی بل یا بالاتر مواجه باشید! و یا تنها 42 دسی بل برای بی خوابی یک شخص کافی است! بر اساس گزارشات،  هر پنجاهمین حمله قلبی با آلودگی صوتی همراه است! در نتیجه قرار گرفتن مداوم در معرض صدا، میزان عمر را تا 10-12 سال کاهش می‌دهد! این مشکل می‌تواند حتی خطرناک تر از مصرف دخانیات و سیگار کشیدن باشد. علاوه بر این، مطالعات حاکی از این است که سر و صدا به طور قابل توجهی بر بهره وری و عملکرد آموزشی افراد تاثیر گذار است. در این جاست که عایق صدا به کمک بشر می‌آید!

مجموعه پشم شیشه ایران در زمینه های نصب ایزوگام و عایق رطوبتی و ایزوگام و همچنین انواع پشم شیشه نیز به صورت تخصصی فعالیت میکند؛ برای خواندن مطالب و همچنین ثبت سفارش روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

عایقِ صوتی به معنایی ساده، روشی است ساده برای اطمینان از اینکه صدای همسایه‌های خود را نمی‌شنوید و آن‌ها نیز صدای شما را نمی‌شوند! علاوه بر این، با استفاده از عایق صوتی می‌توانید سطح سر و صدایی که از خیابان وارد آپارتمان می شود را کاهش دهید.عایق صوتی، مواد جاذب صدا و موادی متخلخل یا فیبری هستند. این عایق به دلیل ساختار آن( الیاف یا منافذ متعددی که به طور تصادفی مرتب شده‌اند و بین آنها هوا وجود دارد) انرژی یک موج صوتی را از بین برده و صدا را جذب می‌کنند.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

انواع عایق صوتی

در نظر داشته باشید که طیف عایق‌های صوتی بسیار متنوع است و در ادامه به برخی از رایج‌ترین عایق‌های صدای پرکاربرد در ساختمان‌ها پرداخته می‌شود:

عایق صوتی پشم سنگ

 این عایقِ صوتی که از آن به عنوان عایق حرارتی نیز استفاده می‌شود، دارای مزایای کاربرد بسیاری است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • وزن کم و اعمال نکردن باری سنگین و اضافی بر روی ساختمان
 • دوام و قابلیت ماندگاری بسیار بالا
 • عدم رسانایی
 • ضد آلرژی و عدم ایجاد حساسیت برای ساکنین

یکی دیگر از مهمترین مزایای عایقِ صوتی پشم سنگ این است که در تولید آن، از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و از این حیث، یکی از پرتقاضاترین عایق‌های صوتی از سوی مشتریان می‌باشد.

برای خواندن مطالب درمورد عایق حرارتی میتوانید:

 

عایق صوتی پلی اورتان

 پلی اورتان نیز یکی از عایق‌های صوتی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است که ترکیب آن عمدتا از دو ماده پلیول و ایزوسیانات می‌باشد که هر دو مایع هستند.

عایق صوتی فایبرگلاس

 عایقِ صوتی فایبرگلاس را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین کاربردهای صوتی حوزه ساخت و ساز به شمار آورد. این عایق از طریق ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریز حاصل می‌شود. عایق فایبرگلاس به دلیل ساختار الیافی خود، هوا را در درون خود به دام انداخته و همین ویژگی موجب ایجاد خاصیت ارتجاعی و عایق شدن آن از صدا می‌شود.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

عایق صوتی پشم سرباره

 منشا تولید عایق صدا پشم سرباره، از کوره‌های فولادی بازیافتی بوده و از این حیث، این عایق را می‌توان نوعی عایق معدنی به شمار آورد. لازم به ذکر است که عایق صوتی پشم سرباره یکی از مهمترین محصولات جانبی کارخانه‌های فولاد است و به میزان معقولی می‌تواند به عنوان یک مانع صدا عمل نماید.

عایق صوتی الاستومری

مهمترین کاربرد عایق صدا الاستومری مربوط به استفاده در کانال‌های هوا، لوله‌های بزرگ، تاسیسات ساختمان و غیره می‌باشد. که علت آن مقاومت این عایق‌ها در برابر نفوذ هر گونه آلودگی، رطوبت و به ویژه صدا می‌باشد.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

بیشترین سوالات پرسیده شده در مورد عایق صوتی در گوگل

بهترین عایق صدا چیست؟
بهترین مواد عایق صدا
1- فوم اسپری عایق صدا. تعریف: فوم پاشیده شده از قوطی که می تواند به عنوان عایق به دیوارها برای عایق اضافه شود. …
2- مانع صوتی وینیل بارگذاری شده انبوه. تعریف: مواد سنگین و همه کاره است که در هر کجا که قرار می گیرد سر و صدا را کاهش می دهد. …
4- درزگیری آکوستیک. …
5- درج پنجره آکوستیک.

از عایق صوتی در کدام قسمت های ساختمان استفاده میشود ؟

استفاده از عایق صوتی محدود به طیف خاصی از ساختمان نبوده و با توجه به منشا و منبع ایجاد صدای مزاحم و ناخواسته می‌تواند در بخش‌های مختلفی از ساختمان همچون موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • کف سازه
 • سقف سازه
 • درون لوله‌ها
 • سرویس‌های بهداشتی
 • داخل دیوارها
 • داخل درب و پنجره

شما نیز بسته به منشا صدای مزاحم اطراف خود می‌توانید از عایق صدا در بخش‌های مختلفی از سازه بهره‌مند شوید.

کاربرد عایق صوتی چیست؟

مهم است که بفهمید از چه نوع سر و صدایی می‌خواهید خود را محافظت کنید. سر و صدا بر اساس نوع منشاء خود، به هوا و سازه تقسیم می‌شود. سر و صدای معلق در هوا زمانی ایجاد می‌شود که انرژی به هوا ساطع شود. به نمونه‌ای از این صداها می‌توان به صدای ناشی از  مکالمه، تلویزیون، پارس سگ ها و غیره اشاره کرد.

 صدای سازه‌ای (ضربه‌ای) زمانی رخ می‌دهد که تاثیر مکانیکی مستقیمی بر ساختار ساختمان وارد شود. به نمونه‌از این صداها می‌توان به صدای  راه رفتن، سقوط اجسام، ضربه چکش، کوبیدن شدید درها، دیوارهای حفاری، حرکت مایع/گاز در لوله‌ها و غیره اشاره کرد. لازم به ذکر است که عایقِ صوتی می‌تواند به عنوان مانعی در برابر کلیه این صداهای ناخواسته عمل کرده! و بسته به نوع صدا، می‌توان یک عایق صوتی مناسب را انتخاب و استفاده نمود.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

ویژگی های تاثیر گذار در عایق صوتی

عایق صدا یا عایق صوتی فرآیند جلوگیری یا کاهش انتقال صدا از یک منطقه به منطقه دیگر است. چندین ویژگی وجود دارد که به عایق صدا کمک می کند، از جمله:

جرم: امواج صوتی در عبور از مواد متراکم مشکل دارند، بنابراین هر چه جرم یک مانع بیشتر باشد، انتقال صدا را بهتر کاهش می دهد.

جذب: امواج صوتی را می توان توسط مواد نرمی مانند فایبرگلاس، پشم سنگ یا فوم آکوستیک جذب کرد که می تواند به کاهش میزان صدایی که منتقل می شود کمک کند.

میرایی: مواد میرایی، مانند پلیمرهای ویسکوالاستیک یا لاستیک، می توانند انرژی صوتی را به گرما تبدیل کنند و میزان صدایی که منتقل می شود را کاهش دهند.

جداسازی: جداسازی عمل جداسازی دو سطح یا سازه برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات از یکی به دیگری است. این را می توان با استفاده از کانال های ارتجاعی یا پایه های ایزوله به دست آورد.

مزایا و معایب عایق صوتی

مزایا و معایب عایق صدا

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب عایق صوتی پرداخته می‌شود:

مزایا:

 • کنترل انتشار صداهای ناخواسته در محیط
 • تامین آرامش ساکنین
 • کنترل سر و صداهای ناشی از ساخت و ساز در بیرون از ساختمان
 • عمر مفید بالا

معایب:

از مهمترین معایب این عایق‌های صوتی می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت عدم توجه به انتخاب برندهای معتبر و شناخته شده، عایق مورد نظر از عمر مفید بالایی برخوردار نبوده و در اثر نفوذ رطوبت کارایی خود را از دست خواهد داد.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

بیشترین سوالات پرسیده شده در مورد عایق صوتی در گوگل

آیا می توان از کارتن های تخم مرغ به عنوان عایق صدا استفاده کرد؟
آیا جعبه تخم مرغ برای عایق صدا کار می کند؟ جواب کوتاه، نه است. جعبه‌های تخم‌مرغ از مقوای بسیار نازکی ساخته شده‌اند که به امواج صوتی اجازه می‌دهد مستقیماً از میان آنها عبور کند و به همین دلیل قادر به کاهش نویز نیست. با این حال، کارتن های تخم مرغ می توانند از طریق انحراف صدا و جذب دیافراگمی به کاهش اندکی اکو کمک کنند.

نصب عایق صوتی

جهت نصب عایق صوتی پیشنهاد می‌شود از خدمات متخصصین این حوزه بهره‌مند شوید. با این حال، فرایند کلی نصب این عایق‌ها را می‌توان به شرح زیر ارائه داد:

 • اندازه گیری دیوار: در مرحله اول، بایستی ابعاد دیواری که کاربر قصد نصب عایق صوتی بر روی آن دارد را اندازه گیری نمود.
 • قرار دادن عایق روی پنل: جهت نصب راحت‌تر عایق صوتی می‌توان عایق را با استفاده از یک پنل بر روی دیوار نصب نمود. این فرایند موجب می‌شود که در صورت تمایل به جداسازی عایق صوتی از دیوار، بتوان به راحتی عایق را جدا کرد.
 • اندازه گیری پنل: لازم به ذکر است که سایز پنل‌های مورد نیاز تابع اندازه دیوار می‌باشد. به عنوان مثال، در دیواری با اندازه متوسط، به 4 تا 6 قطعه پنل نیاز می‌باشد.
 • برش دادن عایق: در مرحله بعدی، متناسب با اندازه پنل، عایق‌های تهیه شده برش داده می‌شوند.

لازم به ذکر است که پس از نصب عایق‌های صوتی برش داده شده بر روی پنل‌ها، حداقل بایستی 2 ساعت جهت خشک شدن و چسبیدن عایق بر روی پانل صبر کرد. سپس می‌توان با استفاده یک میخ، به نصب پنل‌ها بر روی دیوار پرداخت.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

در چه صنایعی از عایق صوتی استفاده میشود ؟

لازم به توضیح است که صنایع مختلفی از عایق‌های صوتی جهت کاهش و کنترل صداهای مزاحم محیط استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به صنایع ساخت و ساز، صنایع تولیدی، مراکز بهداشت و درمان، مراکز خدماتی و غیره اشاره کرد. در نظر داشته باشید که  صنایع بهداشت و درمان و همچنین مراکز آموزشی، دو نمونه از مراکزی هستند که استفاده از عایق‌های صوتی در آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.  در ادامه به نقش مهم عایق‌های صوتی در مراکز بیمارستانی و مراکز آموزشی پرداخته می‌شود.

برای خواندن مطالب درمورد قیمت پشم شیشه میتوانید:

نقش عایق صوتی در مدارس و مراکز آموزشی

با استفاده از عایق‌های صوتی برخوردار از چگالی خوب در مدارس و مراکز آموزشی، می‌توان صدا و طنین درون این فضاها را کاهش داد.  وقتی دانش‌آموزان به وضوح می‌شنوند که معلم چه می‌گوید، برای مدت طولانی‌تری متمرکز می‌مانند. این امر موجب می‌شود که دانش‌آموزان در بحث‌های کلاس مشارکت بیشتری داشته باشند و علاقه بیشتری هم به درس از خود نشان دهند! همچنین در صورت حذف و کنترل صداهای مزاحم، دانش آموزان می‌توانند به راحتی با معلم ارتباط برقرار کنند،  بدون اینکه معلم از آنها بخواهد که به طور مکرر سوال خود را مطرح کنند( کاری که می‌تواند اعتماد به نفس دانش آموز را تحت تاثیر قرار داده و تضعیف کند).

عایق صوتی - pashmeshishehiran.ir

علاوه بر این، صدای تحریک کننده پس زمینه هم برای معلم و هم برای دانش آموزان بسیار استرس زا بوده و منجر به تنش و استرس می شود که برای یک محیط آموزشی خوب مناسب نیست! با استفاده از یک جاذب و عایق صدا می‌توان این صدای پس زمینه را چندین دسی بل کاهش داده و بدین ترتیب تنش و استرس موجود در محیط را که به وضوح برای همه مفید است، کمتر کرد! در نظر داشته باشید که هر چه معلم آرامش بیشتری داشته باشد، اثر مثبتی بر دانش آموزان خواهد داشت. همچنین برخی از دانش‌آموزان در محیط‌های پر سر و صدا  با مشکلات یادگیری مواجه بوده و دچار تنش می‌شوند، بنابراین استفاده از یک عایق صدای خوب در محیط یادگیری آنها بسیار مهم است.

نقش عایق صوتی در بیمارستان و مراکز درمانی

به طور حتم، استفاده از یک عایق صوتی در فضاهای مراقبت‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها، می‌تواند به روند بهبودی بیماران کمک شایانی کند.  با حذف صداهای مزاحم در این فضاها، بیماران بیشتر استراحت کرده و ارتباط بهتری بین پرسنل و بیمار برقرار می‌شود! لازم به ذکر است که مناطق لابی در بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت کودکان ، اغلب پر سر و صدا می‌باشد و همین امر موجب ایجاد خستگی در کارکنان و ارتباط نادرست بین کارکنان و بیمار می‌شود. بر همین اساس،  حذف و کنترل صدا با استفاده از عایق‌های صدا و پانل‌های دیواری آکوستیک به منظور ایجاد محیط کاری بهتر ، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

عایق صوتی چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

یک عایق صوتی خوب باید چگالی مناسبی داشته باشد تا حالت آکوستیک خود را حفظ کند. به همین دلیل اطمینان از استاندارد بودن عایق مورد نظر از نظر چگالی و ضخامت بسیار مهم است. در صورت نیاز به خرید عایق‌هایی با ضخامت و چگالی مناسب پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان فروش مجموعه پشم شیشه ایران تماس بگیرید.

قیمت عایق صوتی به چه عواملی بستگی دارد ؟

لازم به ذکر است که قیمت عایق صدا به عوامل متعددی بستگی دارد که از مهمترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضخامت عایق صوتی
 • نوع عایق
 • برند و تولید کننده عایق صوتی
 • برخورداری از نشان استاندارد
 • سایز و ابعاد عایق صوتی مورد نیاز

در پایان لازم به ذکر است که قیمت بالای عایق‌های صوتی لزوما به معنای کیفیت این عایق‌ها نمی‌باشد. در صورت نیاز به به عایق‌هایی با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان مجموعه پشم شیشه ایران تماس بگیرید.

نکات مهم در هنگام خرید عایق صوتی

در این بخش، به برخی از مهمترین نکات و معیارهایی که به هنگام خرید یک عایق صوتی بایستی مد نظر قرار دهید، می‌پردازیم:

جنس عایق صوتی

جنس عایق صوتی، یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در انتخاب و خرید یک عایق صوتی بایستی مد نظر قرار گیرد. در نظر داشته باشید که عایق‌های صدا از نظر جنس در طیف متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. برخی از این عایق‌ها دارای ساختار سلول باز و برخی دارای ساختار سلول بسته می‌باشند. در تفاوت بین این دو عایق صوتی، لازم به ذکر است که عایق‌های صدا سلول بسته کارکرد بهتری نسبت به عایق‌های سلول باز داشته و از عبور صدا از محیط خارج به داخل و بالعکس موثرتر جلوگیری می‌کنند. این در حالیست که عایق‌های صوتی باز، معمولا در استودیوها و به منظور بهره بردن از آکوستیک بهتر استفاده می‌شوند.

عایق صوتی-pashmeshishehiran.ir

چگالی

چگالی یک عایق صوتی، موجب حفظ حالت آکوستیک عایق می‌شود. بنابراین انتخاب یک عایق صوتی با چگالی مناسب بسیار حائز اهمیت است. در نظر داشته باشید که چگالی یک عایق صوتی وابستگی مستقیمی با نفوذ صدا در آن دارد. به عبارتی، در عایق‌های صوتی با چگالی بالا، صوت از قابلیت نفوذ کمتری برخوردار بوده و عایق صوتی مورد نظر از کیفیت خوبی برخوردار خواهد بود!

رطوبت

انتخاب عایق‌های صدا مقاوم در برابر رطوبت نیز بسیار حائز اهمیت است. البته اغلب عایق‌های صوتی موجود در بازار، در برابر رطوبت، کاملا نفوذ ناپذیر می‌باشند. تنها برخی از انواع این عایق‌ها در برابر رطوبت آسیب‌پذیر هستند که در صورت استفاده از روکش فایبرگلاس می‌توان این عایق‌ها را نیز در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر کرد.

خرید عایق صوتی

در پایان لازم به یادآوری است که در صورت نیاز به خرید انواع مختلفی از عایق‌های صدا می‌توانید از مجموعه محصولات عرضه شده در وب سایت پشم شیشه ایران به نشانی www.pashmeshishehiran.ir دیدن فرمایید. عایق‌های صوتی این مجموعه علیرغم برخوردار از جنس خوب از نظر چگالی نیز از چگالی بالایی برخوردار می‌باشند و از این حیث می‌توانند در کاهش و کنترل صداهای مزاحم محیط اطراف شما نقش قابل توجهی ایفا کنند. این مجموعه به مشتریان خود اطمینان می‌دهد که با خرید عایق‌های صوتی این مجموعه، به بهترین عایق‌های صدا بازار دسترسی خواهند داشت. بر همین اساس، پیشنهاد می‌کنیم در خرید از این مجموعه تردید نداشته و با اطمینان خاطری کامل از کیفیت و خوش قیمتی عایق‌های صوتی این مجموعه، سفارش خرید خود را ثبت نمایید.

سوالات متداول عایق صوتی

عایق صوتی عبارت است از پوششی یا فرایندی که باعث جلوگیری از ورود و یا خروج صدا از یک محیط به یک محیط دیگر شود . عایق های صوتی داری انواع مختلفی است که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

پشم سنگ

پلی اورتان

عایق صدا فایبرگلاس

عایق صدا پشم سرباره

عایق صدا الاستومری