شماره ثبت ایزوگام بر روی برچسب یا لیبل آن و همچنین بر روی خود رول ایزوگام حک شده است.

بازار ایزوگام (عایق رطوبتی) پر شده از برندهای غیر استاندارد که خود را با ترکیبی از نام برندهای معروف پشم شیشه ایران تولید و روانه بازار می نمایند.

تاثیر ایزوگام در عایق کاری سقف 

مالک های ساختمان نوساز که سیمان کاری پشت بام آنها به پایان رسیده است. همچنین صاحب منزل های که سقف خانه انها دچار نم و رطوبت است و در پایان شهریور معمولا می خواهند عایق رطوبتی نصب کنند.هر چند که روش های سنتی همانند آسفالت و قیرگونی و کاه گل هنوز رواج دارد . ولی با ظهور صنعت ایزوگام و سهولت نصب ایزوگام این روش عایق کاری گوی سبقت را از رقبا گرفته است .و این روش کاربردی تر می باشد.

 در شرکت تولیدی پشم شیشه ایران ایزوگام (عایق رطوبتی ) بعد از گذشتن مراحل مختلف تولید به واحد آزمایشگاه جهت تست کیفیت محصول وارد می گردد. که در آزمایشگاه شرکت پشم شیشه ایران دونوع تست بر روی ایزوگام انجام می گردد که به شرح ذیل می باشد:

الف ـ تست مواد اولیه ایزوگام (قیر)
ب ـ تست محصول پایانی توسط (دستگاه کشش ،خمش و آون )

ایزوگام تقلبی

تست قیر ایزوگام:

برای تعیین درجه نفوذ پذیری قیر ایزوگام  که بایستی نقطه نرمی آن ۶۰ تا ۷۰ باشد. در داخل دستگاه تعیین نقطه نرمی (ریمبوبال)می گذارند.این دستگاه دارای دو حلقه می باشد که داخل آن را پر از قیر خالص می کنند و سپس توپ کوچکی را داخل محلول گلیسیرین می گذارند.هر وقت توپ سقوط نماید درجه نرمی قیر توسط دستگاه تعیین می گردد. هر چه قیر سخت تر باشد درجه نفوذ آن کمتر و هر چه درجه نفوذ قیر بیشتر گردد .قیر نرم تر خواهد بود.و همچنین یکبار دیگر مواد مخلوط شده را داخل دستگاه قرار می دهیم .که بایستی نقطه نرمی ۱۲۰ باشد.هدف اصلی از تست درجه نفوذ قیر،تعیین سختی نسبی قیر خالص و دمیده است . که از این قیرها در تولید ایزوگام استفاده می شود.

تست محصول ایزوگام :

۱- دستگاه آون:

در این دستگاه پایداری حرارتی ایزوگام را مورد آزمایش قرار می دهند. عایق رطوبتی ۱۰×۱۰ را برش می زنند و در آون قرار می دهند.و به مدت ۲ ساعت در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ایزوگام را در آون  نگهداری می شود.در این مدت نبایستی قیر ایزوگام چکه نماید و آب شود.در عیر این صورت بایستی مقدار لایه تیشو را بیشتر نماییم.

۲- دستگاه خمش ایزوگام در مقابل سرما:
یک تکه از ایزوگام را به اندازه ۱۰ ×۱۰ وادر دستگاه خمش می گردد. دمای دستگاه را روی منفی پانزده تنظیم می شود در داخل دستگاه میله ای می باشد که بعد از ۲ ساعت میله به سمت پایین حرکت می نماید.و نبایستی ایزوگام بشکند.و اگر ایزوگام شکسته گردد باید مقدار قیر را کم نماییم .
 
۳- دستگاه کشش دویست کیلوگرم :
این دستگاه جهت تست مقاومتی کششی ایزوگام و لایه های تیشو طراحی و ساخته شده است.و این دستگاه پلی استر و تیشو به اندازه ۳۰×۳۰ مورد ارزشیابی قرار می گیرد.دستگاه کشش دارای دو فک است.عایق بین دو فک بالا و پایین قرار می گیرد.سپس محکم می گردد. فک پایین ثابت و فک بالا متحرک و به سمت بالا کشیده می شود.در چنین حالتی نبایستی تیشو دچار پارگی گردد.

 ایزوگام اصل و تقلبی چه تفاوتی دارند؟

راه های بسیار زیادی برای تشخیص ایزوگام اصل از انواع تقلبی آن وجود دارد.

این موارد بیشتر در مورد ایزوگام های معروفی هم چون ایزوگام پشم شیشه ایران به وجود می اید.

بیشتر مشتریان خواهان ایزوگامپشم شیشه ایران هستند.

در ایران بیشتر تقلب ها در مشتقات قیر به خصوص عایق های رطوبتی ایزوگام و قیر است.

چرا که رول های ایزوگام بسیار مثل هم هستند.

  • وزن رول ایزوگام
  • دولایه یا تک لایه بودن،
  • روکش لایه بیرونی و آلومینیومی آن

مواردی می باشد که می تواند در اصل  و تقلبی بودن ایزوگام تاثیر گزارد.

اطلاعات موجود بر روی لیبل ،رنگ برچسب و لیبل و نوشته های بر روی برچسب بسیار شبیه نوع اصلی می باشد و تشخیص آن تا حدودی مشکل بسیار مشکل می باشد.

راه های  تشخیص ایزوگام اصل از  تقلبی

  • ایزوگام مرغوب و اصل بوی نامطبوعی نداشته و شفاف می باشد.
  • در تماس دست با ایزوگام نامرغوب سطح دست سیاه می گردد.
  • در دمای ۱۰ درجه ایزوگام نامرغوب شکننده و خشک است.

 بهترین راه برای تشخیص ایزوگام اصل از انواع تقلبی آن توجه به شماره ثبت آن می باشد.

شماره ثبت ایزوگام بر روی برچسب یا لیبل آن و همچنین بر روی خود رول ایزوگام حک شده است.
 
Summary
Review Date
Reviewed Item
بهترین برند ایزوگام ،ایزوگام شرکت پشم شیشه ایران
Author Rating
51star1star1star1star1star