فهرست مطالب


در این مطلب میخواهیم در مورد اینکه پشم شیشه چیست و چه کاربردهایی دارد اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم، لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

عایق کاری یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید حین ساخت و ساز ساختمان ها به آن توجه ویژه شود زیرا وجود انواع عایق های صوتی، حرارتی و رطوبتی برای هر سازه در هر فصلی لازم است.

عایق کاری در ساختمان ها از آن جهت اهمیت دارد که باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و حرارت میشود و برخی عایق های صوتی نیز از شدت آلودگی صوتی می کاهند.

ما در این مطلب قصد داریم در مورد یکی از بهترین و قدیمی ترین عایق های صوتی و حرارتی به نام

پشم شیشه بگوییم.

pashmeshishehiran.ir

پشم شیشه چیست؟

حتما بارها نام پشم شیشه را شنیده اید و یا در قسمت های مختلف ساختمان دیده اید که پشم شیشه به کار رفته است اما برایتان این سوال به وجود آمده که پشم شیشه دقیقا از چه چیزی ساخته میشود و چه کاربردهایی دارد؟

پشم شیشه یک نوع الیاف معدنی است که سال های بسیاری است از آن به عنوان عایق های صوتی و حرارتی استفاده میشود. به کار بردن لغت پشم به این دلیل است که هم معنی فیبر بازیافتی یا ضعیف است.

پشم شیشه از تارها و الیاف بسیار ریز شیشه های بازیافتی، ماسه و مقداری رزین که ماده ای چسبناک است تشکیل شده است، الیاف پشم شیشه بسیار کوچک هستند و به شکل سوزن های ریز کنار هم هستند.

جالب است بدانید میتوان از چند عدد بطری شیشه ای بازیافتی یک رول پشم شیشه به دست آورد.

استفاده از پشم شیشه قدمتی 70 ساله دارد اما در کشور ما حدود 40 سال است که در صنایع مختلف از پشم شیشه استفاده میشود و صنعت گران در بخش های دولتی و خصوصی این الیاف را تولید می کنند.

حال شاید این پرسش مطرح شود که چرا از این الیاف به عنوان عایق صوتی و حرارتی استفاده میشود؟ اگر چه همه ی عایق ها تا دماهای بالا میتوانند حرارت را تحمل کنند اما پشم شیشه میتواند تا آستانه 550 سانتی گراد دما را تحمل کند و مهم تر از آن این الیاف هنگام آتش سوزی باعث نمی شوند که آتش شعله ور تر شود و توسعه پیدا کند.

پشم شیشه-pashmeshishehiran.ir

دلیل بعدی که از پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی استفاده میشود این است که در صورتی که این الیاف بسوزند هیچ گاز گلخانه ای یا سمی را تولید نمی کنند.

در ابتدا اشاره کردیم که پشم شیشه عایق صوتی نیز هست، این الیاف می توانند انرژی صوتی را به خود جذب کنند و با کاهش حداکثری آلودگی صوتی به بهبود روند عملکرد دیوارها، کف، سقف و … کمک کنند.

این مزیت پشم شیشه ها باعث فراهم شدن شرایط آپارتمان سازی در مجاورت یکدیگر شده و به دلیل قیمت مناسبی که دارد نسبت به سایر عایق ها بهتر است.

انواع پشم شیشه

انواع پشم شیشه که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم از لحاظ نوع روکش و یا ابعاد باد یکدیگر متفاوت هستند و برای کاربردهای مختلف از آن ها استفاده میشود.

 • پشم شیشه رولی:

این نوع پشم شیشه را با نام های پشم شیشه پتویی، لحافی یا فویل دار نیز می شناسند و به صورت رول های به طول 10 متر، 15 متر و 20 متر به عرض 1.2 در دو نوع بدون روکش و یا با روکش آلومینیوم و کاغذ کرافت تولید می کنند؛ دانسیته این نوع بین 12 تا 24 کیلوگرم بر متر مکعب و با ضریب هدایت حرارتی بین 0.036 تا 0.043 و جذب صدای آن بین 0.5 الی 0.7 است.

 • پشم شیشه پانلی:

  این نوع را نیز میتوان به صورت روکش دار یا بدون روکش به صورت پانل های 1.2 در 0.6 متر تولید کرد. میزان دانسیته آن ها بین 36 الی 110 کیلوگرم بر متر مکعب، ضریب حرارتی ان ها بین 0.029 تا 0.039 و ضریب جذب صدای 0.6 الی 0.9 است.
 • پشم شیشه عایق لوله پیش ساخته:

این نوع برای عایق لوله ها به صورت روکش دار یا بدون روکش به طول 1 الی 1.2 متر در قطر 0.5 اینچ الی 24 اینچ در ضخامت های 2.5 الی 10 سانتی متر ساخته میشوند. ضریب جذب صدای این نوع بین 0.6 و 0.9 است و ضریب حرارتی این نوع عایق ها بین 0.029 تا 0.035 است.

انواع پشم شیشه بر اساس مصرف

– پشم شیشه کاغذی:

همانطور که از اسمشان پیداست برای روکش این نوع عایق ها از کاغذ کرافت استفاده میشود و ضخامت آن ها بین 25 تا 50 میلی متر است. کاربرد این نوع عایق اغلب در ساختمان سازی و فعالیت های صنعتی مثل عایق کاری سقف سوله ها و یا سالن های پرورش دام و طیور، ایزوله کردن لوله های آب گرم و سرد و … است.


– پشم شیشه با روکش کاغذ آلومینیوم:

از این نوع پشم شیشه معمولا برای پوشش لوله هایی که در فضای باز کار گذاشته میشوند، سقف سوله های کارخانه های تولیدی یا سالن های مرغداری و همچنین پوشش کانال های انتقال هوا بسیار مناسب هستند. ضخامت این عایق ها نیز بین 25 تا 50 میلی متر است و دانسیته موجود در آن ها بین 10، 12، 16 تا 20 است.

پشم شیشه-pashmeshishehiran.ir
 • پشم شیشه با روکش رنگی:

در سال های گذشته پشم شیشه ها تنها با همان روکش آلومینیومی ساده به رنگ نقره ای ساخته می شدند اما با توجه به اینکه آلومینیوم از جمله فلزهایی است که با اکسیژن به سرعت واکنش نشان می دهد از این ماهیت خاص و همچنین خاصیت رنگ پذیری پشم شیشه برای تولید انواع پشم شیشه با روکش رنگی استفاده میشود. از این نوع عایق نیز میتوان برای محیط های مختلفی استفاده کرد.

 • پشم شیشه بدون روکش:

از این نوع پشم شیشه معمولا برای عایق کاری لوازمی که سیستم حرارتی مستقیم دارند مثل سیستم های دو جداره، دیگ های بخار، آبگرمکن، اجاق گازهای خانگی و صنعتی، دیگ های شوفاژ و … استفاده میشود، البته باید گفت که این نوع پشم شیشه برای سقف سالن ها و سوله هایی که پوشش دو لایه دارند بسیار کاربردی است.

پشم شیشه-pashmeshishehiran.ir
 • پانل:

یکی از بهترین عایق های صوتی و حرارتی پانل های پشم شیشه هستند که نسبت به نوع رولی ضخامت بیشتری دارند و از آن ها به جهت عایق کاری دیوارها، سردخانه ها، استودیوهای ضبط صدا و … میتوان استفاده کرد. ابعاد این پانل ها بین 1000 تا 1200 میلی متر است.

 • عایق لوله:

این نوع پشم شیشه ها برای پوشاندن سطوح خارجی لوله های آب گرم یا سیستم های انتقال صنایع گاز و پتروشیمی مورد استفاده هستند.

کاربرد پشم شیشه

پشم شیشه-pashmeshishehiran.ir

پشم شیشه پر کاربردترین عایق در صنعت است که به دلیل استفاده از شیشه های بازیافتی برای ساخت آن ها قیمت بسیار مناسبی دارد و با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی کاربرد این نوع عایق نیز بیشتر میشود.

همه ی ما به طور کلی میدانیم که پشم شیشه نوعی عایق حرارتی و صوتی است که با وجود آن امکان آپارتمان سازی در کنار یکدیگر فراهم شده است.

پشم شیشه به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

در چه صنایعی از پشم شیشه استفاده میشود؟

– قابل استفاده به عنوان عایق میانی انواع مخازن فلزی و پلاستیکی که در معرض هوای آزاد هستند.
– قابل استفاده به عنوان فوم عایق میانی هنگام ساخت انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری.
– عایق کاری کانال های هوایی که قبلا عایق شده اند.
– کاربردهای گونانگون صنعتی و ساختمانی
– کاربرد فراوان برای ساخت و ساز سوله ها و سازه های صنعتی
– مجرای لوله کشی
– عایق دیوار حفره
– کاشی های سقف
– عایق کاری سیستم های سرمازا و گرما زا
– عایق انواع خطوط لوله گرم و دیگ های بخار
– کف دیوار و سقف کوره ها، گرم خانه ها و سردخانه ها

نکات مهم هنگام خرید پشم شیشه

هنگام خرید پشم شیشه باید به چند نکته توجه کنید.

 هنگام خرید انواع پشم شیشه در ابتدا باید دانسیته آن را در نظر بگیرید؛ دانسیته وزن یک متر مکعب در کیلوگرم است.

ضخامت پشم شیشه نیز فاکتور بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد زیرا ضخامت این محصول تاثیر زیادی در میزان جذب صدا و حرارت دارد.

جنس روکش پشم شیشه نیز یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. روکش این محصول باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت و پایین آمدن عمر مفید آن شده و همچنین وجود روکش باعث میشود حفره های هوا از بین نروند و پشم شیشه خاصیت عایق بودن خود را حفظ کند.

سوالات متداول پشم شیشه ایران

 1. پشم شیشه کاغذی
 2. پشم شیشه با روکش کاغذ آلومینیوم
 3. پشم شیشه با روکش رنگی
 4. پشم شیشه بدون روکش
 5. پانل
 6. عایق لوله
 1. پشم شیشه رولی
 2. پشم شیشه پانلی
 3. پشم شیشه عایق لوله پیش ساخته